Z historie obce

  První doloženou zmínkou o obci Sirá (též také Syrá,Sirej,Syrej), je zápis o prodeji statků. Tento zápis je zaznamenán v „Deskách dvorských“ z roku 1462. V té době byla vesnice, či její statky v majetku Anny z Kařízka.
 
O původu názvu obce je několik teorií, pojmenování může připomínat místo vzniku na nehostinném syrovém místě, nebo se vztahuje ke jménu rychtáře. Jako nejpravděpodobnější se však jeví verze, že je název odvozen ze slova sirý,tj. opuštěný. V minulosti název kolísal mezi tvary Sirej, Syrej, Siré, Syra, Syrá. Dnešního názvu se užívá od dvacátých let 20. století.

 V roce 1544 byla Sirá prodána Janu st. z Lobkovic na Zbiroze, kam pak patřila až do roku 1848. V berní rule z poloviny 17. století se zmiňují 4 sedláci, 5 gruntů bylo pustých, dále v Siré žili 2 chalupníci, jedna chalupa byla neobydlená a 6 pustých.

 V 17. století je v Syré zmiňována „výsadní hospoda“. V té době k panství Zbirožskému náležely tyto výsadní hospody: v Dobřívu, Tejčku, Cekově, Syré, Sebečicích, Újezdě Drahoňově, Bnečicích(Mlečice), Vejvanově, Ostrovci a pak v obcích v polovině 17. století zaniklých: Cetkově, Rovném, ve Lhotě Malé a kdesi poblíž Lhoty Dlouhé.
Vrchnost buď sama hospody v obcích zřizovala, z nichž povstaly hospody „výsadní“ nebo udělovala povolení k zřízení hospody,ve které se pivo vrchnostenské čepovat muselo. Každá taková hospoda musela do vrchnostenského úřadu jistý plat odvádět, který byl větší, pokud chtěl cizí pivo prodávat. Pivo dodávané do  „výsadní hospody“ na panství Zbirožském  bylo doménou pivovaru na Švabíně.

 Z této doby, konkrétně r.1652, je také doložené, že jeden grunt držel jistý Říha Klávus, nyní již dlouho rodina Opatrných (č.p.5), jiný byl v majetku Vondry Němečka, říká se pořád „u Klávusů, „u Němečků.



...........pokračování .............