Sbor dobrovolných hasičů obce SIRÁ

 založeno r. 1919

Založení Sboru dobrovolných hasičů v Siré předcházela řada dohadů
a pokusů o zakoupení stříkačky či založení SDH.
Poprvé 9.dubna 1905 obecní rada jednala o zakoupení stříkačky. O tomto se dlouze rokovalo a konečně i jednohlasně usneseno, aby obec pořídila stříkačku v ceně 1300 k. K zakoupení však z nezjištěných důvodů nedošlo. V březnu roku 1911 se opět o zakoupení stříkačky jednalo, avšak přišla válka a k zakoupení nebylo provedeno.
V srpnu 1917 se opět projednávalo obstarání peněz na stříkačku. Po uvažování o důležitosti věci usnesla se obecní rada jednohlasně na tom, aby stříkačka zakoupena byla pro obec. Zmocnila pana Jos.Opatrného, Jos. Kratochvíle a Jaromíra Svejkovského, aby s nějakou osvědčenou firmou jednali.
Stříkačka byla zakoupena počátkem roku 1919. Byla pořízena v ceně 4400 k. Téhož roku byl i v Siré založen Sbor dobrovolných hasičů. Prvním starostou byl zvolen Václav Srp - kolář č.p. 26, jednatelem Fridolín Srp č,p. – kolář č.p. 26 a prvním velitelem Josef Opatrný – rolník č.p.5. Zakládajících členů sboru bylo 9 a oslovovali se „bratře“.
Činnost sboru se rozbíhala jen pomalu. V roce 1922 se obecní rada usnesla zbořit starou zvoničku a na jejím místě postavit hasičskou kůlnu a obecní úřadovnu.
Roku 1923 byla podána žádost o podporu na výstroj mužstva v obnosu
3000 Kč. Sbor podpořil i stát.Zemským správním výborem byla vyměřena hasičská podpora 6000 Kč.
Roku 1924 postihl Sirou opět ničivý požár. 12. května vznikl oheň v chaloupce Václava Houšky(nyní.p. 34), který se rozšířil i na sousední domek Václava Opatrného č.p. 8. Přesto, že se hašení zúčastnily sbory ze Siré, Lhoty, Cekova a Plískova obě chalupy vyhořely do základů.
Koncem roku 1925 byla zřízena motorizace hasičské stříkačky, na úhradu byly použity peníze z obecního rozpočtu. Bylo to 21 012 Kč a dopravné po železnici činilo 344,80 Kč.
Hasičská kůlna dříve stávala na místě dnešního Obecního úřadu. Hasičská technika se dopravovala pomocí koňské zápřeže. Koně i členové sboru museli být pojištěni. Okresnímu úřadu v Rokycanech bylo například v roce 1931 odvedeno na pojistném hasičského přípřeží 25 Kč a za členy sboru pak 220,65 Kč.
V tomto meziválečném období SDH pracoval velmi dobře. Aktivně se podílel na kulturním životě v obci. V roce 1935 byla pořádána slavnost na počest 85 narozenin T.G.Masaryka, roku 1937 divadelní ochotníci a členové sboru sehráli divadelní hru Růže z Polomé.
V poválečném období se činnost sboru začala opět oživovat. Od roku 1947 jsou vedeny a uloženy zápisky z jednání výboru a členských schůzí. Téhož roku, 29. prosince, byl uspořádán ples v hostinci u Hrabáků. Zisk z tohoto plesu byl 1270 Kč, bylo rozhodnuto že touto sumou budou vyrovnány staré resty a zaplaceny příspěvky Zemské hasičské jednotě v Praze. V roce 1950 zemřel Josef Opatrný – rolník č.p.5, zakládající člen, dlouholetý velitel sboru a toho času i okrskový velitel. Byla konána zvláštní schůze, na které se jednalo o vystrojení hasičského pohřbu. Bylo usneseno obstarání doprovodu v hasičských stejnokrojích a odvezení ostatků na hasičské stříkačce k poslednímu odpočinku. Byla to velká ztráta pro celý hasičský sbor.
Na výborové schůzi 20.2.1951 byl do funkce velitele sboru zvolen Frant. Kratochvíl č.p. 12, ale s podmínkou, že musí absolvovat třítýdenní kurz.
V tomto roce bylo započato s přestavbou staré kovárny na hasičskou zbrojnici.
Od roku 1954 se hasičské sbory začali nazývat požárními. Roku 1955 byla přidělena do sboru nová stříkačka DS 16, která nahradila starou stříkačku z roku 1925.
Činnost sboru byla od poloviny 50.let do konce 60.let jen sporadická. Často se měnil výbor i samotní funkcionáři, vázla přestavba kovárny na zbrojnici, chybějí zápisky ze schůzí……….Ale i tak ve sboru pracovali někteří hasiči, kteří si zaslouží za svoji práci v tomto období uznání: Fr. Chvojka st., Ant. Sommr st., Jos. Kuncl a Mil. Kratochvíl a jiní.
Od počátku let 70-tých byla opět práce sboru na dobré úrovni. Od roku 1972 fungovalo žákovské družstvo. V tomto roce zasahoval sbor u požáru luk v okolí železniční trati na katastru obce Cekov. Hasiči zabránili rozšíření požáru na blízký les. Na výroční členské schůzi konané 13.1.1974 byl do funkce velitele zvolen Jaroslav Opatrný ml. č.p. 5. Sbor měl tou dobou 40 členů.
V dubnu stejného roku byl zorganizován v Plískově okresní velitelský den. Okrsek č. 14, kam patřily sbory z Cekova, Lhoty,Plískova,Siré,Kařezu a Pařízka, předvedl ukázkové cvičení s dálkovou dopravou vody od švabínského pivovaru k dílnám státních lesů.
1.září se místní sbor podílel na likvidaci požáru seníku u kravína v Cekově. Zasahovalo i s naším sborem celkem 11 sborů.
V roce 1975 se náš sbor dočkal i hasičského vozidla. Byla jím TATRA T805, kterou jako vyřazenou od armády, přivezl Václav Opatrný z Nitry(SK)
Sbor se zúčastňoval tématických cvičení, okrskových soutěží i zásahů u požárů.
V roce 1979 proběhlo několik výborových schůzí, na kterých se diskutovalo o blížícím se výročí 60. let SDH. Termín oslavy byl určen na 11.08.1979. Při oslavách, mimo jiné, byla na programu ukázková dálková doprava vody. Voda byla dopravována z požární nádrže na návsi na draha pod místními chatami do vzdálenosti cca 400 m. Na dopravě se podílely svojí technikou sbory z Cekova, Siré, Těškova, Kařeza a Plískova.
V roce 1980 bylo rozhodnuto a započato se stavbou nové hasičské zbrojnice na místě bývalé mlékárny. Dne 12.12. 1980 dostal sbor novou stříkačku PPS 12.
Roku 1984 byla dokončena stavba nové hasičské zbrojnice. Hasiči prováděli preventivní prohlídky, podíleli se na organizaci dětských dnů, odpracovali spousty hodin na výsadbě stromků na návsi atd.
V roce 1988 a to 1. srpna vypukl v obci největší požár od období meziválečného. Hořel velký dřevěný zahradní dům u Fatrů č.p.56. Příčinou byl špatně instalovaný kouřovod. Na likvidaci se podílely kromě místních i sbory z Mýta a Holoubkova. Požár byl lokalizován, nedošlo k jeho rozšíření na okolní budovy, avšak zcela shořel.
Bylo rozhodnuto, vzhledem ke špatnému stavu, že Tatra T805 bude odhlášena z evidence a rozebrána. Též motorová stříkačka DS-16 byla vyřazena z evidence, zůstala však u sboru jako historická památka. Tak je tomu doposud.
Roku 1989 bylo naplánováno oslavit 70. let trvání SDH v Siré a to na 12. srpna.Ve 14 hod. byl vyhlášen poplach a předveden hasičský zásah. Na oslavách byl přítomen i sbor z Holoubkova se svou Tatrou T815. Od 17. hod byla slavnostní schůze na které bylo předáno řada ocenění zasloužilým hasičům. Večer pak byla taneční zábava v sále místního hostince. V té době měl sbor 30 členů.
Změna politických poměrů po roce 1989 se dotkla i hasičů. Ke „slovu“ se dostali opět hasiči, nikoliv požárníci. Bohužel se změny projevily i negativně, a to na činnost sboru a zájem o jeho fungování. Zásluhou několika členů byla jen udržována technika v zásahuschopném stavu a prováděny jen nejnutnější výborové a výroční schůze. O nějaké jiné činnost nelze ani mluvit. Členů v té době výrazně ubývalo a nikdo jiný se nehlásil. Členstvím ve sboru se v tomto období mohlo pyšnit jen 15 lidí.
Teprve po roce 2000 se začala činnost, po přijetí nových mladších členů, za podpory zkušených hasičů, znovu rozpohybovávat. Aktivně se zasloužili o znovuobnovení tradic pálení čarodějnic, stavění máje, organizaci a podpoře dětského dne. V roce 2004 byl velitelem zvolen Jiří Opatrný č.p. 5, pravnuk zakládajícího člena a velitele okrsku Jos. Opatrného a syn dlouholetého velitele sboru Jar. Opatrného. V tomto období byli členem sboru jen 4 hasiči mladší 30 let. Členů v roce 2004
bylo jen 16. Z peněz Obecního úřadu v Siré bylo v roce 2007 zakoupeno pro dobrovolné hasiče 7 sad pracovních stejnokrojů PS II. Ve výbavě má nyní sbor jen hasičskou stříkačku PS 12. Není však vozidlo, které by jí bylo možné dopravit na jiné místo.
Členská základna se pomalu začíná rozrůstat a dá velké úsilí přesvědčit lidi ke vstupu, ale zejména k aktivní činnosti.
Na rok 2009 opět připadl čas na připomenutí si založení Sboru dobrovolných hasičů Sirá, a to výročí 90. let trvání. Akce byla naplánována na 15. srpna.
Tato akce byla impulsem pro rozpohybování činnosti sboru a přilákala do sboru nové členy. Od počátku roku do jeho poloviny se do sboru přihlásilo 8 nových členů. Nyní má sbor 25 členů, mimo jiné poprvé v historii i 2 ženy.
Doufáme, že zdařilá akce uskutečněná na počest založení sboru, byla první, nikoliv však poslední, která byla uskutečněna. Že dobrovolní hasiči vejdou v širší povědomí nejen v naší obci, ale i v okolí. Budou i nadále pracovat na zdokonalování svých odborných znalostí, pracovat na údržbě techniky, na zvelebování obce a organizaci aktivit v obci.